דף הבית    שאלות ותשובות    Jewish Vegetarianism    Jewish Recipes
קישורים    צרו קשר    What You Can Do    Media    Newsletter

 

דף מידע
יהדות, צמחונות, ובריאות

English אנגלית

 

"ונשמרתם מאד לנפשתיכם" (דברים, ד', 15)

 

היהדות דורשת מאתנו שנשמור על בריאותנו. בספר דברים, אנו מצווים "ונשמרתם מאד לנפשתיכם."[1] רבי שמשון רפאל הירש הסביר, "אסור בשום אופן להחליש את בריאותך או לקצר את חייך. רק גוף בריא הוא מכשיר יעיל לפעילות הנשמה... לכן אתה צריך להימנע מכל דבר שיכול לפגוע בבריאותך... והחוק מבקש ממך להיות אף יותר זהיר מסכנת חיים וגפיים מאשר מעבירות אחרות."[2] אלוקים מטיף לנו שוב ושוב לשמור יל עצמנו: "אל תתאבד!" "אל תפצע את עצמך!" "אל תזיק לעצמך!" "אל תסכן את עצמך!" "אל תחליש את עצמך!" "שמר את עצמך!"[3] על פי הרמב"ם, "הואיל והווית הגוף בריא ושלם, מדרכי ה' הוא, שהרי אי אפשר שיבין או יידע, והוא חולה--צריך אדם להרחיק עצמו מדברים המאבדין את הגוף, ולהנהיג עצמו בדברים המברים המחלימים."[4] יהודים חייבים לשמור על עצמם בריאים.

 

הרב אלפרד כהן אמר, "לפי תקדימים רבים שכתובים בקובץ החוקים היהודי, אין קושי רב להגיע למסקנה שאם אכילת בשר אכן מזיקה לבריאות, זה לא רק מותר, אלא אף הכרחי שנצמצם את צריכת המוצר הלא בריא למינימום"[5] מבחינה היסטורית, הרבנים האמינו שאכילת בשר היתה הכרחית לבריאותנו, ולכן הסכימו לצריכתו. כיום, הוכח מדעית שמוצרי בעלי חיים מזיקים לנו. כיום, אכילת מוצרי בעלי חיים היא הפרת התחייבותנו כיהודים לשמור על בריאותנו.

 

צריכת מוצרי בעלי חיים קשורה לשיעורים גבוהים יותר של מחלות לב, סרטן, סוכרת, אוסטאופורוסיס, יתר לחץ דם, שבץ, אימפוטנטיות ומחלות אחרות. שיעור הסרטן של צמחונים הוא רק 40% מזה של אוכלי בשר. בממוצע, צמחונים חיים 6 שנים יותר מאוכלי בש.[6]

 

מחלות לב הורגות 50% מהאמריקנים – יותר מכל שאר המחלות גם יחד – עם זאת, רק 4% מצמחונים קפדניים סובלים מהן[7] למעשה, רמת הכולסטרול הממוצעת של טבעונים היא 123, ולעולם לא תועדה מיתה מהתקף לב עם רמת כולסטרול נמוכה מ-150.[8] שני המחקרים היחידים שמנעו בהצלחה התקף לב כללו תזונה צמחונית.[9]

 

הרב דוד רוזן אמר, "כפי שזה פסול מבחינה הלכתית לגרום נזק לעצמך וכאשר אלטרנטיבות צמחוניות מזינות ובריאות ניתנות להשגה בקלות, צריכת בשר הפכה ללא מוצדקת הלכתית.[10] אם אנו מעריכים את חיינו, אם אכפת לנו מבריאותנו, אנו צריכים, כיהודים, להפוך לצמחונים.

 

[1] דברים, ד', 15

[2] רבי שמשון רפאל הירש, חורב, פרק 62, ס' 428

[3] שם, ס' 427

[4] רמב"ם, משנה תורה, הלכות דעות, ד', 1

[5] Rabbi Alfred Cohen, "Vegetarianism From a Jewish Perspective", Journal of Halacha and Contemporary Society, Fall, 1981, p. 61.

[6] William Castelli, M.D., Director of the Framingham Heart Study.

[7] John Robbins, Diet For A New America.

[8] Dean Ornish, Eat More, Weigh Less.

[9] Ornish and Esselstyn.

[10] Rabbis and Vegetarianism, Micah, 1995, p.54.

יהדות, צמחונות ובעלי חיים
יהדות, צמחונות ואיכות הסביבה